Wzmacnianie konstrukcji żelbetowych
Jesteśmy autoryzowanym wykonawcą wzmocnień konstrukcji żelbetowych systemem Sika CarboDur (taśmy karbonowe), Sika CarboShear, Sika Wrap, S&P.
Technologie wzmocnienia konstrukcji, doklejanymi zewnętrznie taśmami kompozytowymi z włókien węglowych, po raz pierwszy zastosowano w Polsce w 1997 roku. w ten sposób wzmocniono nowobudowany szpitala miejski w Lubinie. w następnym roku taką samą technologię użyto do wzmocnienia pierwszego mostu nad rzeką Wiar k/Przemyśla. Od tego czasu, w Polsce, taśmy kompozytowe z włókien węglowych zastosowano do wzmocnień dziesiątków mostów i innych obiektów budowlanych. Środowisko inżynierskie w pełni doceniło możliwości i zalety, metody, która jest prostą i co najważniejsze znacznie krótsza w realizacji, a często także konkurencyjną ekonomicznie, alternatywą do tradycyjnych metod wzmacniania konstrukcji jak np. sprężenie zewnętrzne, zwiększenie przekroju czy zmiana schematu statycznego.
Od czasu pierwszego krajowego zastosowania taśm kompozytowych z włókien węglowych technologia ulegała kolejnym modyfikacjom i dalszemu rozwojowi. w 1999 roku po raz pierwszy zastosowano maty kompozytowe do wzmacniania stref ścinanych i elementów o skomplikowanej geometrii. Potem pojawiły się pierwsze zastosowania specjalnych L-kształtek kompozytowych z włókien węglowych oraz metoda aplikacji tzw. Sika CarboDur Heating Device, umożliwiająca osiągnięcie pełnej wytrzymałości systemu już w kilka godzin po aplikacji, niezależnie od temperatury otoczenia.
Pomimo ciągłego rozwoju, istniała ciągle potrzeba większego wykorzystania parametrów zastosowanych taśm kompozytowych. Taśmy przyklejane pracują jako dodatkowe zbrojenie konstrukcji betonowej. Z uwagi na to, że zaleca się nie przekraczanie wartości granicznych odkształceń konstrukcji wzmacnianej i istniejących stalowych wkładek zbrojeniowych, w doklejonych taśmach praktycznie nie osiągamy odkształceń powyżej wartości 0,4%. Uzyskiwany efekt jest niewspółmierny do możliwości zastosowanego materiału. Taśmy kompozytowe z włókien węglowych charakteryzują się bardzo dużym zakresem liniowych odkształceń sprężystych, dochodzących do wartości 1,5%.
Powyższa technologia służy do wzmocnień konstrukcji w następujących przypadkach:
Zwiększenia obciążeń:
Wzrost obciążenia użytkowego w obiektach przemysłowych i użyteczności publicznej
Wzrost obciążenia użytkowego na mostach
Montaż ciężkich urządzeń w budynkach przemysłowych
Stabilizacja drgających konstrukcji
Zmiana przeznaczenia istniejących obiektów
Uszkodzenia elementów nośnych (np.):
Proces starzenia materiałów konstrukcyjnych
Korozja zbrojenia
Uderzenia pojazdami
Pożar
Trzęsienia ziemi, tąpnięcia
Konieczność poprawienia warunków użytkowania konstrukcji:
Ograniczenie odkształceń
Redukcja naprężeń w zbrojeniu
Zmniejszenie szerokości rozwarcia rys
Zwiększenie wytrzymałości zmęczeniowej
Zmian schematu statycznego:
Usunięcie ścian, słupów
Usunięcie fragmentów stropów (dodatkowe otwory w stropach)
Wystąpienia błędów w projektowaniu lub wykonawstwie:
Zbyt małe przekroje zbrojenia
Niewystarczające wymiary elementów
W razie jakichkolwiek pytań dotyczących oferty proszę o kontakt z Markiem Ratajczakiem
Tel.: 600 855 540
E-mail: marek@grac.com.pl